Niepodległej… nasze starania…

Jakie rozkosze, jakie rozkosze!
Umieć wypisać słowo po słowie,
Co marzę w myślach, co w sercu noszę,
Karta zrozumie, pióro wypowie.

Władysław Syrokomla

      Listopad to miesiąc szczególny dla nas wszystkich. Przypadają wtedy obchody Święta Niepodległości.  Dyktando Niepodległościowe „ Po polsku o historii ”  to wyjątkowy projekt edukacyjny, który trwa od roku 2013. To okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym  w tradycyjnym dyktandzie.  W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane  z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy Va i VIb  naszej szkoły, dla uczczenia 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przystapili do rywalizacji międzyklasowe i uczniowskiej,  by wyłonić tegorocznego  zwycięzcę.  Najlepiej napisali dyktando Zuzanna Stanisławska z klasy Va i Krystian Kuliński z klasy VIb.  Zachęcamy wszystkich do zmierzenia się  z polską ortografią. Może warto wrócić na chwilę do lat szkolnych?

 

Poniżej udostępniamy tekst dyktanda.
Wygrał Polskę na fortepianie

Ignacy Jan Paderewski od najmłodszych lat miał dwa marzenia: zostać kimś i zrobić coś dla Polski. Droga do urzeczywistnienia tych pragnień w kraju zniewolonym wówczas przez zaborców była niezwykle trudna.

Zanim młodzieniec  z miedzianozłotą aureolą, jak określano rudą czuprynę Paderewskiego, stał się światowej sławy wirtuozem, musiał wierzyć w swój talent i żmudnie ćwiczyć. Hart ducha i ciężka praca przyniosły mu niebywały sukces. Oklaskiwali go wiedeńczycy, paryżanie i londyńczycy, a Amerykanie wręcz pianistę ubóstwiali.

Mistrz klawiatury nie zapominał o nieszczęśliwej ojczyźnie. Na pięćsetlecie bitwy pod Grunwaldem „praojcom na chwałę, a braciom na otuchę” ufundował w Krakowie pomnik, na którego odsłonięcie przybyły tłumy Polaków ze wszystkich zaborów. Dokądkolwiek się udawał, z kimkolwiek z ważnych osobistości rozmawiał, niestrudzenie orędował na rzecz niepodległości Polski. Założył w Szwajcarii wraz z Henrykiem Sienkiewiczem Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Jednoczył Polonię amerykańską, imponował hojnością. Przekonał prezydenta Stanów Zjednoczonych Wilsona, że powinna istnieć niepodległa Polska z dostępem do morza. W 1918 r. Jego przyjazd do Poznania wywołał zwycięskie powstanie wielkopolskie. Józef Piłsudski, próbując zażegnać konflikty wśród polityków, powierzył cieszącemu się wielkim autorytetem w kraju i za granicą artyście urząd premiera. Wraz z Romanem Dmowskim Paderewski uczestniczył w konferencji pokojowej i podpisał traktat wersalski. Ten wybitny mąż stanu mówił: „Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci”.

Anna Czapla