Historia na ekranie

Wykorzystując urok słonecznego wrześniowego dnia  uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum wraz z opiekunami wzięli udział w pieszej wycieczce do Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, gdzie emitowany był film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

Młodzież z zapartym tchem śledziła historię polskich lotników, początkowo niedocenianych i wyśmiewanych, którzy z dnia na dzień stali się bohaterami. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwróciły uwagę dowódców. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii  utworzono  Dywizjon 303, który nie miał sobie równych.  Film nie tylko pokazuje spektakularne akcje, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię w 1940 roku, ale opowiada również o ich życiu prywatnym. Scenariusz powstał na podstawie książki Arkadego Fiedlera pod tym samym tytułem.

Film ten podobał się uczniom nie tylko ze względu na poruszaną tematykę historyczną. Wszyscy zwrócili uwagę również na świetną grę aktorską. W główne role wcielili się m.in.: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski i Antoni Królikowski.

Pogoda dopisała, film się spodobał – wycieczkę można uznać za udaną.