Witamy  w  Tygodniu  Bibliotek  2018

Od roku 2004, z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, biblioteki w całym kraju w dniach 8 – 15 maja obchodzą Tydzień Bibliotek. Rozpoczyna go w pierwszym dniu Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany w roku 1985.

W tym roku imprezy i uroczystości Tygodnia Bibliotek organizowane są pod hasłem „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”, które nawiązuje zarówno do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak i do wielu symbolicznych i praktycznych odwołań ukazujących znaczenie nieskrępowanego żadnymi nakazami czy zakazami czytelnictwa i nieograniczonego dostępu do dziedzictwa kulturowego.

„(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA” zapewniają w największym stopniu biblioteki. W Polsce działa ponad 9.500 bibliotek publicznych, 930 naukowych, ponad 200 pedagogicznych, 21.000 bibliotek szkolnych, blisko 1.480 bibliotek kościelnych, 152 biblioteki więzienne – łącznie około 32.000 placówek świadczących usługi biblioteczne. Są obecne w każdej gminie, w każdym miejscu, gdzie książka jest niezbędna do realizacji ważnych zadań naukowych, edukacyjnych, społecznych, a także ekonomicznych. Biblioteki zapewniają nieograniczony, bezpłatny dostęp do źródeł informacyjnych.